DEHB olan bir çocuk evde, okulda veya dışarıda çok zor davranışlarla karşılaşabilir. Bununla birlikte, hala sınırlar ve disiplin olması gerekir. DEHB’ye sahip olmak, sana her zaman itaat etmeyeceğin veya uygunsuz davranacağın anlamına gelmez (örn., Küfür veya şiddet). Dengeli diyet ve aktivite ile sağlıklı bir yaşam tarzı yardımcı olabilir.
 
DEHB olan çocuklar zayıf dikkat süreleri ve yüksek enerji seviyeleri yüzünden kolayca hayal kırıklığına uğrayabilirler. Aşağıdakilerden bazıları bu zorlukları yönetmeye yardımcı olabilir:
 
  • Basit talimatları verin. Onların yanında durun, onlara bakın ve odaya bağırmak yerine, onlara yavaş ve sakince ne yapmak istediklerinizi söyleyin.
  • Çocuğunuza gerekli olanı yaptıklarında övgü verin, ancak öyle olsun.
  • Gerekirse yapılması gerekenlerin bir listesini yazın ve açıkça görülebilecek bir yere koyun (örneğin, odanın kapısı, banyosu gibi).
  • Ev ödevi yapmak veya yemek masasında oturmak gibi herhangi bir görevi 15-20 dakika gibi daha kısa zaman aralıklarıyla kırın.
  • Onlara basketbol, ​​yüzme gibi enerjilerini harcamaya zaman ve aktiviteler verin.
  • Diyetlerini değiştirin ve katkılardan kaçın. Bazı çocuklara diyetin etkisi hakkında bazı kanıtlar vardır. Bazı gıda katıkları ve renklendiricilerine duyarlı olabilirler. Ebeveynler, belirli gıdaların hiperaktiviteyi kötüleştirdiğini fark ederse, bunlar önlenebilir. Bunu doktorunuzla veya uzman diyetisyeninizle görüşmek en iyisidir.
Birçok ebeveyn, çocuğun DEHB için tedavi edilip edilmediğine bakılmaksızın, ebeveynlik programlarına katılmanın faydalı olduğunu düşünmektedir. Bazı alanlarda, özellikle DEHB olan çocukların aileleri için ebeveynlik programları ve destek grupları bulunmaktadır.