Disleksi okumada özel bir öğrenme yetersizliği. Disleksisi olan çocuklar doğru ve akıcı bir şekilde okumakta zorlanmaktadır. Ayrıca, okuduğunu anlama, yazım ve yazma ile sorun yaşayabilirler.
Disleksisi olan bir çocuğu yetiştirmek bir yolculuktur. Çocuğunuzun okuma ile ilgili zorlukları hakkında ve okulda ve yaşamda başarılı olabilmesinin birçok yolu hakkında çok bilgi edineceksiniz .
Disleksi insanları okumayı zorlaştıran bir ömür boyu süredir. En yaygın öğrenme konusudur, ancak çocukların yüzde kaçının bu kadar net olduğu açık değildir. Bazı uzmanlar, sayıların yüzde 5 ila 10 arasında olduğunu düşünüyor. Diğerleri ise insanların yüzde 17’sinin okuma sorunları olduğuna işaret ediyor. Geniş aralıkların nedeni, uzmanların disleksiyi farklı şekillerde tanımlayabilmesidir.
Disleksi esas olarak okumakla doğru ve akıcı bir problemdir. Disleksisi olan çocuklar okudukları şeylerle ilgili soruları cevaplamada zorluk çekebilirler. Fakat onlara okunduğunda hiç zorlanmayabilirler.
Bununla birlikte, disleksi diğer becerilerle güçlük çekebilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:
 • Okuduğunu anlama
 • Yazım
 • yazı
 • Matematik

Disleksi öğrenmeyi etkilemekle birlikte bunun bir istihbarat sorunu olmadığını bilmek önemlidir. Bu sayıdaki çocuklar akranları kadar akıllıdırlar. Birçok kişi disleksi ile uğraşıyor ve başarılı bir kariyer yapmaya devam ediyor. Bu, aktörlerin , girişimcilerin ve seçilmiş yetkililerin uzun bir listesini içerir .İnsanlar bazen okuma yazma bozukluğunun görsel bir konudur olduğuna inanıyorlar. Bunu çocukların harfi tersine çevirip geriye doğru yazdıklarını düşünüyorlar . Ancak disleksi görme veya yanlış yönde harf görme ile ilgili bir problem değildir .
Çocuğunuzda disleksi varsa, büyümeyecektir. Ancak zorluklarının üstesinden gelmesine yardımcı olacak destekler, öğretim yaklaşımları ve stratejileri vardır.
 Disleksi Nedir ve Olamaz

Bir Bakışta

 • Disleksi, okuma, yazım, yazma ve hatta konuşma zorluklarına neden olur.
 • Disleksi genellikle benzer zorluklara neden olan diğer öğrenme ve dikkat sorunları ile karıştırılır.
 • Disleksi, disrafya ile ilgili özellikleri paylaşır, ancak bunlar aynı şey değildir.
Disleksi terimini duymuşsanız ve bunun ne anlama geldiğinden emin değilseniz, yalnız değilsinizdir. Kişiler, disleksi konusunda çok fazla soru yönelirler . Birçok öğrenme konularını kapsayan genel bir terim mi? Belli bir öğrenme güçlüğünden nasıl farklı (veya aynı) ? Buradaki cevaplar, disleksi hakkında daha iyi bir anlayış geliştirmenize yardımcı olabilir .
Disleksi tam olarak nedir?
Disleksi, beyne dayalı bir durumdur. Okuma, yazım denetimi, yazma ve bazen konuşma zorluklarına neden olur. Disleksisi olan insanlarda, beynin bazı bilgi türlerini tanımada veya işlediğinde sorun vardır. Bu mektup sesler ve (letter gibi semboller eşleşen içerebilir b yapım buh ve kelimeleri yapmak için birbirine karıştırma sesi).
Disleksisi olan bazı insanların kelimeleri ses çıkarması ya da ” şifre çözme ” problemi yoktur . Ancak okuduklarını anlamak için mücadele edebilirler. Disleksisi olan insanlara otomatik olarak ya da görünüşte çaba harcamadan okumak çok zor olabilir.
Disleksi, diğer öğrenme ve dikkat konuları gibi, yaşam boyu süren bir durumdur. Çocuklar fazla büyür.
Disleksinin özellikleri genellikle şunları içerir:
 • Sesleri harflerle ve sesli harflerle ilişkilendirmede zorluk
 • Kelimeleri ve cümleleri telaffuz ederken karışıklık. Örneğin, “çim biçme makinesi” yerine “
 • Doğru ses tonuyla yüksek sesle okuma güçlüğü ve kelimeleri ve cümleleri uygun bir şekilde gruplamak
 • Bilinmeyen sözcükler “ses çıkarma” zorluğu
 • Harf, sayı ve sembolleri doğru sıraya yazma veya kopyalama konusunda sorun yaşıyorsunuz
 • Kafası karışıyor
Çocuklar daha yaşlandıkça disleksi kaybolmuyor olsa da ,yardımcı olabilecek pek çok konaklama ve strateji var .
Disleksi özel bir öğrenme engeli midir?
Bazı insanlar disleksiyi, dil temelli bir öğrenme yetersizliği olarak adlandırır. Dil temelli öğrenme engelleri, yazma, okuma, yazım denetimi ve hatta matematiğin yanı sıra anlama ile ilgili sorunları da etkileyen koşullardır.
Disleksi, belirli bir öğrenme güçlüğünün bir türü için kullanılan klinik terimdir. “Öznel Öğrenme Engelliliği”, federal özel eğitim yasasında listelenen 13 engellilik kategorisinden biridir . Disleksi terimi halen bu listede ayrı olarak adlandırılmıyor, ancak “özel öğrenme yetersizliği” kategorisinde bir örnek olarak verilmiştir.
Çoğu devlet, öğrencilerin yardıma elverişli koşullara sahip oldukları listesine disleksi eklemiş ve okullarının yaptıklarını düzenli hale getirmek için disleksi yasalarını kaldırmıştır. Ve ABD Eğitim Bakanlığı  özellikle devletin  IEP’lerde, toplantılarda ve özel eğitim değerlendirmelerinde bu terimi kullanmasını tavsiye etti .
Disleksi neden diğer öğrenme konularıyla karıştırılmamalıdır?
Disleksinin en yaygın öğrenme ve dikkat konuları olduğu düşünülmektedir. Öğrenme konularına sahip olan çocukların çoğunda disleksi özellikleri vardır. Bu muhtemelen disleksi aşağıdaki öğrenme ve dikkat sorunları ile karıştırılır alır.
Diskalkuli , bazen matematik disleksisi olarak adlandırılır, okuma, yazma ve sayıları anlama konusunda çocuklar için sorunlara neden olur. Disleksisi olan çocuklar harfler ve kelimelerle mücadele ederken, diskalülasyonu olan çocuklarsıklıkla:
 • Numaraları hatalı oku
 • Matematik numaraları ve sembolleri kopyalarken ve yazarken sorun yaşarsınız
 • Sayım, ölçme ve tahmin gibi matematik kavramlarıyla sorun yaşıyorsunuz
 • Bağımsız ve verimli çalışmanın anahtarı olan “temelleri” usta (başlarına hızla ekleme ve çıkarma yapmak gibi) ustalıkla mücadele etme
Disgrafi , çocuklar yazarken kelimeleri kağıda koyar ve heceleyebilir. Benzer şekilde, disleksisi olan çocuklar yazım ve yazımda sorun yaşayabilir. Dygraphia’lıçocuklarise yazma mekaniği ile mücadele edebilirler. Örneğin, bir kalemi sıkıştırabilir veya yazarken kolayca yorgunluk yaşarlar.
Ile Çocuk DEHB da disleksi ile çocuklar olduğu gibi, okuma, anlama ve yazma ile mücadele edilebilir. DEHB’li tüm çocukların üçte ikisi kadarının, disleksi gibi birlikte öğrenme sorunları vardır. Bu sorunlardan birinin veya her ikisinin çocuğun zorluklarına katkıda bulunup bulunmadığının farkına varmak genellikle zordur. DEHB’nin (ancak disleksi değil) işareti, dikkatsizlik, dürtüsellik ve aşırı etkinlikten kaynaklanan davranış ve öğrenmeyle ilgili problemlerdir.
Disleksi yaygındır, ancak diğer öğrenme ve dikkat sorunları ile sık sık karıştırılır. Disleksinin özelliklerini anlama ve çocuğunuzu etkileyebilecek öğrenme ve dikkat sorunları ile ilgili diğer konularla çakışan veya birbirinden ayrı olan özelliklere sahip olursunuz.
 • Disleksi belirli öğrenme özürlülüğünün bir türüdür.
 • Diskalculia-bazen matematik disleksi olarak adlandırılır – disleksi ile aynı şey değildir.
 • Disleksi ile benzer koşullar arasındaki farkı anlamak, çocuğunuz için en iyi yardımı almanıza yardımcı olabilir.