Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu Nedir?
Özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından yapılan eğitsel değerlendirme ve tanılama sonucunda destek eğitime ihtiyacı olduğu belirlenen özel gereksinimli bireyler ( zihinsel, otizm, down sendromu, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği, işitme, görme vb.) için düzenlenen rapordur.
Eğitim Raporun Alınma Amacı Nedir?
Alınan eğitim raporuyla özel gereksinimli bireyler, istedikleri herhangi bir rehabilitasyon merkezinden ayda sekiz (8) saat bireysel ve  grup eğitim verilmiş ise dört (4) saat grup eğitimini devlet destekli ücretsiz özel eğitim alırlar.
Ayrıca, okula giden (anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise vb.) bireylerin tam zamanlı kaynaştırma, yarı zamanlı kaynaştırma veya ayrı bireyin uygun okula yönlendirmeleri de RAM’da ilgili kurum tarafından yapılmaktadır.
Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu Nereden Alınır?
Rehberlik ve Araştırma Merkezine (RAM)’dan alınır. Eğitsel değerlendirmesinin yapılması, eğitim ortamına yerleştirilmesi ve devletin sağlayacağı özel eğitim desteğinden yararlanması için ilinizdeki ya da ilçenizdeki RAM’a başvurmanız gerekir.
Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporunun Süresi Ne Kadardır ?
Özel eğitim değerlendirme kurulu eğitim süresi 1 (Bir) yıldır. Bu sürenin sonunda birey yeniden değerlendirilerek uygun eğitim ortamına yerleştirilir.

Not: Eğer birey akranlarının seviyesine gelmiş ve eğitime ihtiyacı kalmamış ise kurul tarafından rapor kesilir.

Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Ne İşe Yarar
Çocuğun eğitsel değerlendirme ve tanılaması RAM’da oluşturulan Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu tarafından çeşitli testler ve bireyin özelliklerine uygun diğer ölçme araçlarıyla yapılır. Tanılamada çocuğun tıbbî değerlendirme raporu( Engelli Sağlık Kurulu Raporu) ile zihinsel, fiziksel, ruhsal, sosyal gelişim öyküsü, tüm gelişim alanlarındaki özellikleri, akademik alanlardaki eğitim performansı, ihtiyaçları, eğitim hizmetlerinden yararlanma süresi ve bireysel gelişim raporu dikkate alınır.
Eğitsel değerlendirme ve tanılama sonucunda özel eğitime ihtiyacı olduğu belirlenen çocuklar için Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu ve Eğitim Planı hazırlanır.
Özel-Eğitim-Öğretmenliği-Nedir