Çocuğunuzun disleksisi olduğunu duymak rahatsız edici olabilir ve kafa karıştırıcı olabilir. Çoğu ebeveyn , sonraki adımların ne olduğundan veya hangi yardım türünün bulunduğundanemin değildir . İyi haber şu ki, doğru talimat (ve evde destek ) ile, disleksili çocukların okumayı öğrenemeyecek hiçbir sebebi yoktur.
Disleksi, çocukların okuma becerilerini nasıl geliştirdiklerini etkiler. Ancak yazım gibi diğer becerileri de etkiler. Okunması ve heceleyebilmesi için disleksi olan çocuklara öğretmenin en etkili yolu çoklu-duyuşsal yapısal dil eğitimi yaklaşımını kullanmaktır.
Çocuğunuzun okulundaki birinin bu türden bir eğitim gördüğünü veya bu tür bir programı kullandığını sorun. Çoğu okulda, o kişi bir özel eğitim öğretmeni veya bir okuma uzmanıdır .
Bazen MSLE talimatı bir okulun normal okuma programının bir parçası olarak kullanılır. Çok katmanlı bir destek sisteminde (MTSS) veya müdahale müdahalesistemine (RTI) de kullanılabilir. Ya da özel eğitimin bir parçası olarak kullanılabilir .
Çocuğunuz bir YEP varsa , okumayı öğrenmesine yardımcı olması için ne tür destek ve hizmetleri öğreneceğini yazmalıdır. Buna uzmanlaşmış eğitim ve konaklama dahildir . Konuşma dili terapisi gibi ilgili hizmetleri de içerebilir .
Bazı ebeveynler ekstra eğitim vermek için bağımsız bir profesyonel ararlar. Bu kişi bir eğitim terapisti veya özel eğitim öğretmeni olabilir .
Buna bakmaya karar verirseniz, profesyonelin çok sesle yapılandırılmış bir yaklaşım kullandığından emin olun. Ayrıca kişinin okulla iletişim kurmasını sağlamak istersiniz. Farklı stratejilerin kullanımı ile karıştırılmasını istemezsiniz.
Okumak için kendiniz evde de yapabileceğiniz şeyler vardır. Ona fonolojik farkındalık kazandırarak başlayabilirdiniz . Bu, okumanın temeli ve kod çözme işleminin önemli bir parçasıdır .
Okuyan uzmanların kullandığı çoklu duyusal tekniklerden bazılarını kullanabilirsiniz. Kuma veya tıraş kremasına yazı yazmak gibi şeyler de buna dahildir. Çocuklar genellikle bu aktiviteleri eğlenceli bulurlar, bu nedenle çocuğunuza “iş” gibi gelmezler. Bahsetmek istediğimiz son bir şey var. Çocuğunuz okumayı öğrenirken okulla güçlü bir iletişim kurmanız çok önemlidir . Sık yapılan kontroller ve okuma becerilerindeki büyümesinin yakından izlenmesi hem sizin hem de okulun çocğunuzun okumayı öğrenmekte olduğuna emin olmasına yardımcı olacaktır.
HANGİ-ÇOCUKLAR-OKUMA-GÜÇLÜĞÜ-VEYA-DİSLEKSİ-PROBLEMİ-YAŞAMAKTALAR